Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

„Historia w dewizce zapisana” – wystawa efektem współpracy Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej i UPJPII 17 XI 2017

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zapraszają na otwarcie zmodernizowanej wystawy stałej: Historia w dewizce zapisana.

Otwarcie: 17 listopada 2017 r. (piątek), godz. 17.00

Dwór Marsów przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej

Na wystawie zostanie zaprezentowana bezcenna kolekcja biżuterii służącej do zapinania zegarków, pieczęci szlacheckich, dewocjonaliów, kluczy, kosmetyków, torebek. Kolekcja liczy 458 eksponatów i stanowi największy zbiór tego typu biżuterii w Polsce. Został on przekazany w większości przez pochodzącego z Limanowej śp. Grzegorza Jońca - lekarza i żołnierza AK, jak również przez jego kuzyna Romana Pawlickiego z Krakowa. Po otrzymaniu w 2014 roku cennego zbioru, Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej prezentowało go na niewielkiej wystawie, ukazując zaledwie część podarowanej kolekcji.

Obecnie wystawę zmodernizowano tak, by umożliwić przegląd całej kolekcji. Została powiększona przestrzeń wystawiennicza, a ekspozycję zaaranżowano w stylu La Belle Epoque.

Pracownicy limanowskiego muzeum przy współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie przygotowali katalog znajdujących się w zbiorach muzealnych dewizek. Jest to zarazem pierwsze kompleksowe opracowanie naukowe tego rodzaju biżuterii w Polsce.

Projekt modernizacji wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin - Sekretarz Stanu w MKiDN.

 

Podczas otwarcia wystawy wyklad Historia w dewizce zapisana wygłosi dr hab. Lucyna Rotter z Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawla II w Krakowie.

Szczegóły oraz galeria zdjęć z wystawy w załącznikach: