Drugie zajęcia projektu edukacyjnego „Uniwersytet Młodego Odkrywcy – Historia ma przyszłość”

Drugie zajęcia projektu edukacyjnego
„Uniwersytet Młodego Odkrywcy – Historia ma przyszłość”

Dnia 23 listopada 2019 r. - zgodnie z założonym harmonogramem – miały miejsce drugie zajęcia, odbywane w ramach dwuletniego projektu edukacyjnego pt. „Uniwersytet Młodego Odkrywcy – Historia ma przyszłość”, jaki realizowany jest na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII.
    Tym razem kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży licealnej z Bochni, Krakowa, Libiąża i Tarnowa poznawała odmitologizowany obraz Średniowiecza. Pełen ciekawostek i zaskakujących konkluzji wykład wstępny wygłosił dr hab. Tomasz Graff. W jego trakcie mowa była między innymi o rzeczywistym obliczu inkwizycji, nie tak znowu oczywistej „ciemnocie” wieków średnich, kontrowersjach wokół sprawy św. Stanisława, niejednolitym obrazie krzyżaków, a nawet o pewnej wątpliwości co do dynastii Jagiellonów.
    Podczas drugiej części spotkania uczniowie zostali podzieleni na kilka grup, z których każda uczestniczyła kolejno w warsztatach koordynowanych przez Kierownika Pracowni Dziejów Kultury Materialnej UPJPII – dr. Sławomira Dryję - oraz jego współpracowników. Młodzież uczyła się średniowiecznej kaligrafii i sztuki tworzenia miniatur kodeksowych. Wypróbowywała również swe siły w tworzeniu wyrobów glinianych wzorowanych na znaleziskach archeologicznych oraz poznawała zasady organizacji i funkcjonowania pracowni archeologicznej. A wreszcie doświadczała połączenia przeszłości i nowoczesności dzięki grze komputerowej, której scenariusz oparto na elementach realiów średniowiecznych. Tradycyjnie już całość edukacyjnej części spotkania zakończyło podsumowanie, w czasie którego młodzi badacze dostrzegli zbieżność zachodzącą między pracą historyka i detektywa.
Podobnie, jak miało to miejsce w trakcie zajęć październikowych, także i tym razem uczestnicy projektu korzystali z różnorodnych materiałów plastycznych dostarczonych przez organizatorów oraz z zapewnionych im posiłków.
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją.

Joanna Małocha
(Z-ca kierownika projektu)