III Międzynarodowa Konferencja Naukowa z serii Media for Man: Real Values in the Virtual World 4 XII 2019

Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu Media for Man. Trzecia edycja pod hasłem Real Values in the Virtual World odbędzie się 4 grudnia 2019 r., w budynku Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przy ul. Franciszkańskiej 1, s. 111.

Komunikacja w świecie mediów cyfrowych staje się wyzwaniem. Prelegenci z Polski, Słowacji i Czech będą dyskutować na temat tych wyzwań podczas kolejnej edycji konferencji naukowej Media for Man, a tegoroczne spotkanie dotyczy: Realnych wartości w wirtualnym świecie (Real Values in the Virtual World).

Postęp technologiczny sprawia, że coraz więcej osób może się komunikować w wirtualnym świecie za pomocą nowych narzędzi medialnych. Świat realnych wartości przenosi się także do świata wirtualnego. Powstaje więc nowa rzeczywistość ludzkich działań i codziennego życia, w której sprzężenie zwrotne w komunikacji zachodzi między rzeczywistością a wirtualnością. Świat ludzkich wartości pozostaje jeden i niepodzielny. Właśnie dlatego człowiek przenosi swoją kulturę do świata wirtualnego, który z kolei w rzeczywisty i skuteczny sposób wpływa na jego świat wartości. Życie ludzkie i działanie w obu światach ma realny wpływ na jakość przekazywanych wartości.

Ta sytuacja jest warta interdyscyplinarnej refleksji naukowej badaczy zajmujących się komunikacją społeczną, ponieważ wartości przenoszone, a następnie przekazywane w świecie wirtualnym są z jednej strony okazją dla rozwoju człowieka, a z drugiej strony mogą stać się ogromnym zagrożeniem dla jego godności i wartości. Dlatego trzecia edycja konferencji naukowej Media for Man podejmuje temat realnych wartości w wirtualnym świecie, uważając go za aktualny i ważny dla pokolenia ludzi żyjących równocześnie w dwóch prawdziwych światach.

Program konferencji:

9.45-10.00 Opening of the Conference
ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII – Przewodniczący Konferencji

Sesja I
Chair: dr hab. Krzysztof Gajdka, prof. UPJPII
10.00-10.10 PhDr. Ivana Bulanda, PhD. College of Business and Law, Prague, Czech Republic
Attractiveness in a virtual World (part I)
10.10-10.20 Ing. Vladimír Vavrečka, CSc., College of Business and Law, Prague, Czech Republic
Attractiveness in a virtual World (part II)
10.20-10.40
Doc. Terézia Rončáková, PhD., Catholic University in Ruzomberok, Slovakia
Religious Messages in the Media – Case Study of Celebrity Gossip Column „Virtues and Vices“
10.40-11.15 dyskusja

11.15-11.35 przerwa

Sesja II
Chair: ks. dr Sławomir Soczyński
11.40-12.00 ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII, Etyczne aspekty konwergencji człowieka i
maszyny, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
12.00-12.20 dr hab. Krzysztof Gajdka, prof. UPJPII, mgr Aleksandra Mirek Rzecznik prasowy. Nowe
wyzwania, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
12.20-12.40 dr Katarzyna Drąg, O granicznych sytuacjach komunikacyjnych. Instrumentalizacja
człowieka w dobie nowych mediów, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
12.40-13.00 dyskusja

Przerwa

Sesja III
Chair: ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII
15.10-15.30 dr Klaudia Cymanow-Sosin, Magia świąt w Sieci – sacrum i profanum – diffusion or division? Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
15.30-15.50 ks. dr Sławomir Soczyński, Rola algorytmów w kształtowaniu zaufania społecznego
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

15.50-16.10 dyskusja
16.10-16.20 podsumowanie i zamknięcie konferencji
dr Katarzyna Drąg – dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej

______________________________________
Na konferencję zapraszają członkowie komitetu organizacyjnego:
ks. dr hab. Michał Drożdż, prof UPJPII – Przewodniczący Konferencji,
dr Katarzyna Drąg – Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego,
ks. dr Sławomir Soczyński,
mgr Kamila Rączy oraz mgr Anna Teler.