„Aby życie miało sens. Wykłady otwarte z racji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II”. Powrót po przerwie do cyklu spotkań w Wadowicach. Kolejne 22 X 2020

06.10.2020 Konferencje, sesje

W związku z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, wśród wydarzeń, które wprowadzały w klimat jubileuszowych obchodów znalazł się zainaugurowany 27 lutego br. w Wadowicach cykl wykładów – „Aby życie miało sens”., organizowany przez Gminę Wadowice wspólnie z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Ze względu na pandemię cykl wykładów musiał zostać przerwany, by znów można było do nich powrócić pozwalając na dalszą dyskusję podczas wadowickich spotkań połączonych z wykładami o różnej tematyce, dotykającymi spraw, o których mało się mówiło lub wcale.

W Wadowicach o sumieniu i rzecznictwie

W ostatni czwartek września (24.09) Uniwersytet Papieski wspólnie z Gminą Wadowice zorganizował kolejne wykłady z cyklu „Aby życie miało sens w myśl setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II”. Tym razem rozmawialiśmy o sumieniu, o tym czy każdy je ma i jak można je kształtować oraz o pracy rzecznika prasowego w instytucji kościelnej.

Już na wstępie moderator spotkania mgr Joanna Sobczyk-Pająk z Katedry Edukacji Medialnej zwróciła uwagę na wagę podejmowanych tematów i ich wyjątkową aktualność. W spotkaniu wziął także udział ks. mgr Łukasz Piórkowski, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Pierwszy wykład wygłosił ks. prof. nadzw. dr hab. Bogdan Zbroja - Sumienie człowieka w nauczaniu św. Jana Pawła II w aspekcie pielgrzymki do Skoczowa. Ksiądz profesor podczas swojego wystąpienia uczulał na grożące nam dziś niebezpieczeństwo, polegające na tym, że człowiek sam chce stanowić o tym co jest dobre, a co złe. Ważne jest jednak, aby nie formować błędnie naszych sumień. Ks. prof. Zbroja podkreślił, że sumienie jako sanktuarium człowieka staje się termometrem naszych etycznych wyborów.

Drugi wykład wygłosił ks. prof. nadzw. dr hab. Robert Nęcek. Przedstawił on kulisy i specyfikę pracy rzecznika prasowego w instytucji kościelnej. Jego 11-letnie doświadczenie właśnie na tym stanowisku zaowocowało różnymi znajomościami i wieloletnimi przyjaźniami z dziennikarzami. Ks. prof. Nęcek w merytorycznym wystąpieniu – w obecności burmistrza Miasta Wadowice Bartosza Kalińskiego – poruszył problematykę sytuacji kryzysowych, sposobów ich rozwiązywania, podając przykłady z własnej praktyki rzecznikowania.

Kolejne wykłady już 22 października w Wadowickim Centrum Kultury, które będą połączone z prezentacją książki „Jan Paweł II. Komunikacja i kultura. W 100-lecie urodzin Wielkiego Papieża”.  Serdecznie zapraszamy.

/Tekst i foto: Małgorzata Targosz-Storch/