„Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984–2006” Joaquína Navarro-Vallsa już w polskim wydaniu!

27.03.2024 Publikacje

moje_lata_z_jpii-1280.jpg

„Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984–2006” to niezwykle osobista opowieść potwierdzająca wielkość i świętość papieża Polaka. W publikacji przedstawiono zapiski, które Joaquín Navarro-Valls skrupulatnie gromadził podczas pełnienia funkcji rzecznika prasowego Watykanu (Jana Pawła II i Benedykta XVI).

Jest to publikacja trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, odsłaniająca nieznane fakty i prezentująca wiele wzruszających szczegółów z codziennego życia Jana Pawła II, także w sytuacjach nieoficjalnych. Umożliwia nam spojrzenie za kulisy codziennej pracy Stolicy Apostolskiej. Ujawnia, w jaki sposób rozstrzygano wielkie dylematy – jak podejmowano decyzje w sprawach natury politycznej i społecznej, z którymi mierzyła się w danym momencie dziejów ludzkość, a których za pontyfikatu Jana Pawła II nie brakowało.

Notatki w reporterski sposób relacjonują reakcje osób, przytaczają wypowiadane przez papieża słowa, a także odpowiedzi jego rozmówców. Lektura „Moich lat z Janem Pawłem II” pozwala też zajrzeć do wnętrza domu Ojca Świętego, który tworzyli jego najbliżsi współpracownicy, towarzyszyć Janowi Pawłowi II w jego radościach i cierpieniach:

Dziś rano, kiedy około dziewiątej piętnaście wchodzę na teren sal zastrzeżonych dla Papieża, widzę, że porusza się za pomocą chodzika. Uważnie zastanawia się nad każdym wykonywanym krokiem, jakby smakując te początki swojej odzyskanej niezależności. Pilnują go siostra zakonna i jeden z lekarzy (…).

Później omawia bardziej osobiste sprawy. „Dzień 13 maja spędziłem w szpitalu. Dzień, w którym powinienem był umrzeć. Bóg jednak nie chciał, żebym umarł, dlatego że chciał, żeby papież wykonał… I myślałem również o tym, że urodziłem się 18 maja, o piątej po południu, mniej więcej o tej samej godzinie, o której próbowano mnie zabić. Kościół był bardzo blisko domu moich rodziców i o tej porze po odmówieniu różańca zwykle śpiewano litanię. Być może pierwszą muzyką, jaką usłyszałem na tym świecie, była Litania loretańska” (15 maja 1994 r.)

(z noty wydawniczej)

Joaquín Navarro-Valls
urodzony 16 listopada 1936 r. w hiszpańskiej Kartagenie, zmarł 5 lipca 2017 r. w Rzymie, studiował medycynę na uniwersytetach w Granadzie i w Barcelonie. Jego zainteresowanie światem środków przekazu sprawiło, że porzucił specjalizację z zakresu psychiatrii i poświęcił się dziennikarstwu. Przez 22 lata był rzecznikiem papieży: św. Jana Pawła II (1984–2005) i Benedykta XVI (2005–2006). Jego praca polegała głownie na kierowaniu biurem prasowym Stolicy Apostolskiej. Ostatni etap swojego życia poświęcił promowaniu nauczania i praktykowania medycyny na jednym z rzymskich uniwersytetów.