Polsko-Chorwacka Konferencja „Chorwackie relacje Jana Pawła II we wspomnieniach, w 20. rocznicę trzeciej pielgrzymki do Chorwacji i setnej w świecie jako papieża pielgrzyma” 23 X 2023

17.10.2023 Konferencje, sesje
Data: 23.10.2023
Miejsce wydarzenia: Budynek UPJPII, ul. Bernardyńska 3, Kraków
Godzina: 09:00 - 15:00

croatian_relations_of_john_paul_ii_-_konferencja_23_x_2023-1280.jpg

Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję

“Croatian relations of John Paul II in memories, on the 20th anniversary of the third pilgrimage to Croatia and the hundredth in the world as a pilgrim pope”

Obrady konferencyjne będą dotyczyły wspomnień i naukowych analiz wizyt Jana Pawła II w Chorwacji. Wystąpienia prelegentów przybliżą znaczenie obecności, nauczania i modlitwy Wielkiego Polaka, który w pamięci narodu chorwackiego zapisał się jako postać wybitna. Konferencja odbywa się w języku angielskim.

W imieniu organizatorów zapraszają
Paweł Włodarczyk, Konsul Honorowy Republiki Chorwackiej
ks. dr hab. Grzegorz Godawa, prof. UPJPII

Termin i miejsce
23 października 2023 roku (poniedziałek)
godz. 9:00–15:00
aula UPJPII, ul. Bernardyńska 3, Kraków

Transmisja online

Opis wydarzenia
W tym roku, w czerwcu przypada 20. rocznica pobytu Jana Pawła II w Chorwacji. W tamtym czasie papież odwiedził pięć miast: Rijekę, Dubrownik, Osijek, Dakovo i Zadar. Była to trzecia i ostatnia do Chorwacji oraz setna podróż apostolska Jana Pawła II jako pielgrzyma. Biorąc pod uwagę trzy wizyty papieża Polaka w Chorwacji, tamten niezwykły czas oraz niewielką wiedzę społeczeństwa polskiego na ten temat, konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie podjął decyzję o zorganizowaniu konferencji mającej przybliżyć społeczeństwu polskiemu bliskość Jana Pawła II z narodem chorwackim.

Pierwsza wizyta w Zagrzebiu w 1994 r. miała głównie na celu uczczenie 900. rocznicy powstania Archidiecezji Zagrzebskiej i wysłanie przesłania pokoju dla stron wojny prowadzonej przez Serbów w Bośni i Hercegowinie. Głównym celem drugiej wizyty Jana Pawła II w Chorwacji była beatyfikacja kard. Alojzije Stepinaca, męczennika czasów komunistycznych, której papież dokonał 3 października 1998 r. w Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Mariji Bistricy. Zdarzenie to zostało udokumentowane w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie, mozaiką, tzw. Oratorium Chorwackim, przedstawiającym Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus z Sanktuarium Marija Bistrica w Chorwacji, obok postaci kardynała Alojzije Stepinaca i papieża Jana Pawła II.

Trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do Chorwacji, której 20. rocznica jest w tym roku obchodzona, związana była z beatyfikacją pierwszej w dziejach Chorwatki – Mariji Petković, błogosławionej Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, założycielki zgromadzenia Córek Miłosierdzia. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Rodzina drogą Kościoła i narodu”. Papież przybył także z poparciem dla integracji Chorwacji z Unią Europejską i ekumenicznym przesłaniem dla katolików i prawosławnych.

Polsko-chorwacka konferencja poruszać będzie obszar wiedzy, szerzej nieznany środowisku naukowemu i społeczeństwu polskiemu. Chorwaccy organizatorzy, z konsulem Republiki Chorwacji w Krakowie Pawłem Włodarczykiem na czele, liczą, że treść wygłoszonych referatów będzie świadectwem relacji Jana Pawła II z Chorwatami w owych czasach, ale i stać się może początkiem szerszego spojrzenia na tamten okres pontyfikatu, ukierunkowany na ten rejon świata.

Konferencja odbędzie się 23 października 2023 roku, dzień po 45. rocznicy Mszy św. inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II. Organizowana konferencja daje możliwość zebrania dokumentów i materiałów mających charakter historyczny i społeczny dla obecnych i przyszłych pokoleń, a dotyczący najwybitniejszego Polaka w historii Polski.

• Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński
  • Kard. Stanisław Dziwisz