Aktualności

Polsko-chorwacka konferencja "Wpływ papieża Polaka, św. Jana Pawła II na chorwacką społeczność" I część – Kraków 9 X 2017, II część – Split 5 V 2018

05.12.2017 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Polsko-chorwacka konferencja – Wpływ Jana Pawła II na społeczność chorwacką.

W dniu 9 października 2017 roku w Krakowie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, pod honorowym patronatem prezydenta Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović i prezydenta Polski Andrzeja Dudy, odbyła się po raz pierwszy polsko-chorwacka konferencja zatytułowana "Wpływ papieża Polaka Jana Pawła II na chorwacką społeczność ".

Konferencję zorganizował konsul honorowy Republiki Chorwacji Paweł Włodarczyk, przy współpracy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Katolickiego Uniwersytetu w Zagrzebiu i Uniwersytetu w Splicie.


Na konferencji od lewej: arcybiskup Marek Jędraszewski, ambasador dr Andrea Bekić i ks. kardynał Stanisław Dziwisz

W przyszłym roku przypada 20. rocznica pobytu w Chorwacji papieża Polaka Jana Pawła II. Głównym celem wizyty w 1998 roku była beatyfikacja kardynała Alojsijego Stepinaca oraz udział w obchodach 1700-lecia miasta Split. Pielgrzymka Jana Pawła II była też pierwszą wizytą głowy państwa i przerwała międzynarodową izolację Chorwacji na arenie międzynarodowej.

Z tej okazji Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie wystąpił z inicjatywą aby zorganizować okolicznościową polsko-chorwacką konferencję w rocznicę 20-lecia pobytu Jana Pawła II w Chorwacji. Konferencja została zatytułowana: WPŁYW PAPIEŻA POLAKA, ŚW. JANA PAWŁA II NA CHORWACKĄ SPOŁECZNOŚĆ - „Zemljo Hrvatska Bog te blagoslovio” - organizowana ku pamięci i zbliżeniu dwóch narodów – chorwackiego i polskiego, umiłowanych przez papieża, św. Jana Pawła II.

Konferencja składa się z dwóch części: I część odbyła się w Krakowie, 9 października 2017 roku pod nazwą: PAPIEŻ JAN PAWEŁ II  W ŻYCIU MIESZKAŃCÓW CHORWACJI. II część konferencji odbędzie się 5 maja 2018 roku w Splicie, w Chorwacji, pod nazwą: UDZIAŁ PAPIEŻA JANA PAWŁA II W ODZYSKANIU NIEPODLEGŁOŚCI PAŃSTWA CHORWACKIEGO.

I część konferencji odbyła się w Auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ul. Bobrzyńskiego 10, w Krakowie. Zaproszenie do Komitetu Honorowego konferencji przyjęli J.E. Kardynał Josip Bozanić, J.E. Kardynał Stanisław Dziwisz, J.E. Arcybiskup Splitu-Makarskiej Marin Barišić, J.E. Arcybiskup, metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

Wykład konsula honorowego Pawła Włodarczyka – „Czy papież Jan Paweł II mógł być spokrewniony z Chorwatami?”

W konferencji, a także w innych wydarzeniach zorganizowanych przez konsula honorowego wzięli udział oprócz osób referujących tematy konferencyjne, także zaproszeni przez konsula goście z Chorwacji i Polski, w tym przewodniczący Chorwacko-Polskiej Grupy Parlamentarnej dr Damir Tomić, przewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej Tomasz Głogowski, przewodniczący Zgromadzenia Regionu Split-Dalmatia Petroslav Sapunar i zastępca żupana Ante Šošić, przedstawiciele korpusu konsularnego z Austrii, Francji, Malty, Niemiec i Węgier i inni znaczący w środowisku krakowskim goście.

Po powitaniu gości przez konsula honorowego i uroczystym otwarciu konferencji swoje refleksje na temat – dlaczego Chorwacja i naród chorwacki był tak wielką inspiracją dla Jana Pawła II – przedstawił kardynał Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz polskiego papieża.  Równie ciekawy wykład wygłosił ks. prof. dr Ivan Bodrozić, który przedstawił referat dotyczący papieża Jana Pawła II zapisanego w historii  chorwackiego narodu.

Czy papież Jan Paweł II mógł być spokrewniony z Chorwatami? – to kolejny referat przygotowany przez konsula honorowego Pawła Włodarczyka, wzbudzający duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród polskich i chorwackich mediów. Wpływ wizyt Jana Pawła II w Chorwacji na działalność chorwackich organizacji młodzieżowych przedstawiał Ivana Cogelja, przedstawiciel Biura ds. Młodzieży Chorwackiej Konferencji Biskupów, przypominając słynne spotkanie Jana Pawła II z chorwacką młodzieżą w Solinie.

O licznych wydawnictwach chorwackich związanych z nauczaniem JPII, w sposób niezwykle ciekawy mówił zebranym prof. Bozidar Nagy SI. „Jan Paweł II w kulturze chorwackiej - wpływ na młodzież poprzez muzykę”, to z kolei referat wypełniony muzyką i śpiewem zespołu Papa Band, który przedstawiła dr Gina Šparada ze Splitu. Zespół ten powstał w roku 1988, z okazji przyjazdu papieża Jana Pawła II do Solinu. Od tego roku również corocznie, na pamiątkę tamtego wydarzenia, odbywa się w Solinie festiwal piosenek religijnych "Papa fest" gromadzący zespoły i piosenkarzy z całej Chorwacji.

Na otwarciu konferencji: prorektor ks. prof. Józef Stala, ambasador dr Andrea Bekić, dyrektor biblioteki Magdalena Nagięć i konsul honorowy Paweł Włodarczyk

Pomniki i tablice pamiątkowe na budynkach dedykowane JPII spisał redaktor Chorwackiego Katolickiego Radia Domagoj Pejić, który starał się odpowiedzieć na pytanie – czy pomniki i tablice pamiątkowe dedykowane papieżowi, to symbol wiary mieszkańców skwerów i budynków czy też hołd oddany Janowi Pawłowi II.

Szczególne zainteresowanie wśród wszystkich obecnych uczestników konferencji, zarówno po stronie chorwackiej jak i polskiej, przyciągał Stipe Pletikosa, znany chorwacki sportowiec grający w piłkę nożną, który zrobił karierę w klubie Hajduk Split i drużynie narodowej, gdzie grał na pozycji bramkarza, odnosząc sukcesy w zawodach międzynarodowych. Pletikosa mówił o aspektach sportowych wizyty Jana Pawła II w Chorwacji.

Z kolei prof. dr Jadranka Garmaz i dr Angelina Gašpar przedstawiły razem bardzo ciekawy, a zarazem ważny referat ukazujący postać papieża Jana Pawła II i jego ewangelizację chorwackiego społeczeństwa w chorwackich mediach elektronicznych. Wydziały teologiczne w Chorwacji w służbie nauczaniu kościoła chorwackiego, ze szczególnym uwzględnieniem myśli Jana Pawła II, to kolejny referat przedstawiony przez prof. Elżbietę Osewską. Z kolei ks. prof. Josip Mužić przedstawił w sposób ciekawy powiązania Jana Pawła II z chorwacką mariańską pobożnością. Jak wiemy Maryja Matka Boża odegrała w życiu papieża znaczącą rolę, a on zawierzył jej społeczność całego świata.

Ostatni referat wygłosił  dr Miroslav Akmadža, z którego dowiedzieliśmy się o działaniach komunistów jugosłowiańskich, dla których zaproszenie Jana Pawła II do Jugosławii stało się potrzebą wiarygodności państwa, ale jednocześnie było wyjątkowo kłopotliwe politycznie i społecznie. Ostatecznie wizyta nie doszła do skutku i Jan Paweł II musiał czekać aż do upadku Jugosławii i powstania niepodległego państwa chorwackiego, które odwiedził pierwszy raz w 1994 roku.

Przed rozpoczęciem konferencji, w holu Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce dr Andrea Bekić otworzyła wystawę zatytułowaną  „Bądźcie narodem nadziei – wystawa o Janie Pawle II i Chorwacji”.

Uczestnicy konferencji na otwarciu wystawy „Bądźcie narodem nadziei – wystawa o Janie Pawle II i Chorwacji”. Od lewej kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Marek Jędraszewski, prorektor ks. prof. Józef Stala, konsul honorowy Paweł Włodarczyk oraz przewodniczący Zgromadzenia Regionu Petroslav Sapunar.

Uczestnicy konferencji przed Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie

Dzień wcześniej, w godzinach przedpołudniowych, w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie kardynał Stanisław Dziwisz odprawił uroczystą mszę św., w której wzięli udział wszyscy uczestnicy konferencji, w tym 22 osobowa grupa Chorwatów, wykładowców i zaproszonych gości. Msza była transmitowana przez polską telewizję na cały kraj i celebrowana na cześć papieskiego dnia, w którym to Karol Wojtyla w 1978 roku został wybrany głową Kościoła Katolickiego.

W krakowskim ratuszu od lewej: przewodniczący zgromadzenia Petroslav Sapunar, prorektor ks. prof. Józef Stala, dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Beata Sabatowicz, doradca prezydenta miasta Krakowa Janusz Kozioł, konsul honorowy Paweł Włodarczyk
i zastępca żupana Ante Šošić.

Dwudniowej konferencja zakończyła się w poniedziałek, w godzinach popołudniowych, uroczystym spotkaniem w krakowskim  ratuszu, gdzie prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski wydał kolację dla chorwackich i polskich uczestników konferencji.

 

W organizacji konferencji pomocy udzielili:

Partner

Wspierający wydarzenie   

Sponsor

W organizacji konferencji pomocy udzielili: partner – Fundacja PZU, wspierający wydarzenie – Gaz-system SA i sponsor Polteron Firma Inżynieryjna sp. z o.o.

Więcej informacji tutaj

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano