„Prezydent w polskiej i europejskiej tradycji” – ogólnopolska konferencja naukowa 15–16 XII 2022

12.12.2022 Konferencje, sesje
Data: 15 - 16.12.2022
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Główna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ul. Bobrzyńskiego 10, Kraków
Godzina: 09:00 - 15:40

prezydent_w_polskiej_i_europejskiej_tradycji-1280.png

Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe „Phronesis” oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową

„Prezydent w polskiej i europejskiej tradycji”.

Konferencja odbędzie się w 100. rocznicę zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza, kiedy to w sali wystawowej Zachęty, tuż po godzinie dwunastej dnia 16 grudnia 1922 roku, malarz, radykał i outsider Eligiusz Niewiadomski trzykrotnie strzelił ze swego browninga w plecy prezydenta Gabriela Narutowicza („Przystanek Historia”), wybranego zaledwie kilka dni wcześniej przez Zgromadzenie Narodowe.

Setna rocznica tego tragicznego wydarzenia, jakim był zamach na prezydenta, skłania nas do refleksji nad rolą i funkcją tego urzędu w dziejach. Przez te sto lat możemy zaobserwować wiele koncepcji prezydentury, ale także wiele stylów pełnienia tej zaszczytnej funkcji. W trakcie konferencji chcielibyśmy pochylić się w szczególności nad polską perspektywą wspomnianego wyżej zagadnienia, ale nie zamykamy się także na inne kraje Europy – mówią organizatorzy.

Organizatorzy serdecznie zapraszają studentów, doktorantów, a także pracowników naukowych.

15–16 grudnia 2022 r.

Biblioteka Główna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, aula