Trwają XIII Dni Muzyki Kościelnej w archidiecezji krakowskiej 17 – 22 XI 2017

Zapraszamy na

XIII Dni Muzyki Kościelnej w archidiecezji krakowskiej
17-22 listopada 2017 roku

Na kilkudniowe wydarzenie skladają się koncerty organowe w krakowskich kościołach, międzynarodowa konferencja naukowa " 50 lat w służbie muzyki kościelnej, Instrukcja wykonawcza Soboru Watykańskiego II Musicam Sacram (1967 – 2017)", Konkurs Młodych Organistów, uroczyste nieszpory ku czci św. Cecylii, konwersatoria i wykłady.

W programie jeszcze:

20 listopada 2017 (poniedziałek),

Akademia Muzyczna, Kraków, ul. św. Tomasza 43, sala 404
Mistrzowski Kurs Interpretacji Organowej - cz. I

Akademia Muzyczna, Kraków, ul. św. Tomasza 43, sala 404
Koncert organowy

W programie:
Jon Laukvik Suite (1952) Plein jeu - Fugue - Duo - Récit - Grand jeu

Johann Sebastian Bach (1685-1750) Pièce d'orgue G-Dur (BWV 572), Très vitement - Gravement - Lentement

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) Sonata F-Dur (Wq 70,3 / H 84) Allegro - Largo - Allegretto

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847) Präludium c-Moll, Fuge e-Moll

Jon Laukvik Choralvorspiel (1952) Ach Herr, mich armen Sünder

Oskar Lindberg Sonata g-moll (1887-1955) Marcia elegiaca, Adagio, Alla Sarabanda, Finale, Allegro con brio

21 listopada 2017 (wtorek),

Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej, Kraków, ul. Prosta 35A, aula
Mistrzowski Kurs Interpretacji Organowej - cz. II

22 listopada 2017 (środa),

Akademia Muzyczna, Kraków, ul. Basztowa 8, aula Florianka
Międzynarodowa Konferencja Naukowa Musica sacra - instrumentum laudis. 50-lat w służbie muzyki kościelnej, Instrukcja wykonawcza Soboru Watykańskiego II Musicam Sacram (1967-2017).

Słowo wprowadzające:
prof. dr hab. Stanisław Krawczyński, Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie

Prowadzenie:
ks. dr hab. Robert Tyrała prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Akademia Muzyczna, Kraków)

Wykłady:

- mons. prof. Vincenzo de Gregorio, Papieski Instytut Muzyki Kościelnej, Watykan,

Chiesa, Arte e Musica: un'esperienza di ricerca e di scoperta di sempre nuovi orizzonti (Kościół, Sztuka i Muzyka: doświadczenie poszukiwań i odnajdywania zawsze nowych horyzontów)

- dr hab. Michał Sławecki, Uniwersytet Muzyczny, Warszawa
Śpiew gregoriański w liturgii po Soborze Watykańskim II - dokumenty, ludzie, fakty, praktyka

- don Gilberto Sessantini (Bergamo, Włochy)
Il ministero dell'organo e dell'organista in Musicam sacram. Bilanci e prospettive (Posługa organów i organisty w Musicam Sacram. Ocena i perspektywy)

- ks. dr Marius Linnerborn, Instytutu Liturgiczny (Trier, Niemcy)
Die Aufgaben der Chöre in der Liturgie heute (Zadanie chórów w liturgii dzisiejszych czasów)

- ks. dr Wojciech Kałamarz CM Kraków

Śpiew wiernych w liturgii w świetle watykańskiej instrukcji Musicam sacram

Na zakończenie Konferencji nastąpi wręczenie czasopisma Pro Musica Sacra 15 (2017) dedykowanego ks. prof. dr hab. Janowi Józefowi Janickiemu z okazji 70-rocznicy urodzin

Kościół św. Marka, Kraków, ul. św. Marka 10
Uroczyste Nieszpory ku czci św. Cecylii

ks. Robert Tyrała - celebrans
Profesorowie i Studenci Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie
Flores Rosarum s. Susi Ferfoglia
Filip Presseisen - organy

Organizatorami XIII Dni Muzyki Kościelnej w archidiecezji krakowskiej są: Archidiecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej w Krakowie, Akademia Muzyczna w Krakowie, Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego w Krakowie oraz Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie i Centrum Edukacji Artystycznej. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.