„Wokół Synodu Zamojskiego 1720. Religia – kultura – nauka” Kraków, sesja studencka 6–7 XII 2021

01.12.2021 Konferencje, sesje
Data: 06 - 07.12.2021
Miejsce wydarzenia: Budynek UPJPII, Aula, ul. Bernardyńska 3, Kraków
Godzina: 09:30 - 13:00

Międzynarodowa Sesja Studencka „Wokół Synodu Zamojskiego 1720. Religia – kultura – nauka”.
„Dziedzictwo Rzeczypospolitej – wspólnym dziedzictwem Polaków, Ukraińców, Białorusinów – wspólnota historyczna, kulturowa i religijna”.

Transmisja online na platformie Webex

Numer spotkania
MSS2021

Założenia programowe

Wspólnota historyczna
Po Synodzie Zamojskim (XVIII wiek) – rozkwit Kościoła greckokatolickiego i XIX wiek – trudności związane z utratą państwowości Rzeczypospolitej: czy wspólnota Trzech Narodów została zachowana?

Wspólnota kulturowa
Wzajemne oddziaływanie kultur bizantyjskiej i łacińskiej, powstanie kultury (kultur) pogranicza.

Wspólnota religijna
Chrześcijaństwo – wpływy chrześcijaństwa zachodniego na wschodnie i odwrotnie.

Nauka
Jakie metody badawcze stosować w badaniach kulturowych i historycznych oraz jakie metody zapewnią obiektywizm badań naukowych (np. metoda porównawcza etc.).

Dodatkowa tematyka wystąpień

Podejście Ukraińców i Białorusinów do pytania: katolicyzacja, latynizacja czy kultura zachodnia i romanizacja?

Polonizacja czy szukanie własnej identyfikacji Ukraińców, Białorusinów i Polaków poprzez związek z kulturą zachodnią.

Więcej na stronie
synodzamojski.upjp2.edu.pl