XII Międzynarodowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego w Tyńcu 4–9 IX 2023

12.09.2023 Konferencje, sesje

xii_kongres_spiewu_gregorianskiego_4-9_ix_2023-1280.jpg

Uroczystą Mszą św. w języku łacińskim zakończył się XII Międzynarodowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego pt. Psallite sapienter. Psalmodia podstawą repertuaru śpiewu gregoriańskiego, który odbył się w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu w dniach 4–9 września 2023 r. Międzynarodowy Kongres zorganizowany był przez AISCGre – czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Śpiewu Gregoriańskiego. W organizację Kongresu włączył się również nasz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Międzynarodowe Kongresy to największe i najważniejsze na świecie spotkania znawców i miłośników śpiewu gregoriańskiego, odbywające się co 4 lata w różnych miastach Europy (w Polsce po raz pierwszy miał miejsce w Poznaniu w 2011 r.) Kongresy mają na celu zacieśnianie współpracy międzynarodowej badaczy i muzyków – znawców śpiewu gregoriańskiego, wspólną praktykę tego śpiewu i dzielenie się wynikami badań, a także są okazją do wspólnej modlitwy podczas codziennych mszy św. w języku łacińskim i liturgii godzin.

W trakcie Kongresu odbyły się również dwa koncerty w centrum Krakowa: pierwszy, 5 września, w bazylice oo. franciszkanów zaśpiewała Schola Gregoriańska z Uniwersytetu z Wiednia (dyr. Antanina Kalechtys), drugi koncert natomiast odbył się w bazylice św. Trójcy oo. dominikanów, gdzie wystąpił żeński zespół wokalny Flores Rosarum (dyr. Susi Ferfoglia).

Na zakończenie międzynarodowego wydarzenia w Sanktuarium św. Jana Pawła II rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. [TEKST HOMILII, TEXT OF THE HOMILY]

W trakcie Kongresu odbyło się głosowanie do Głównego Międzynarodowego Zarządu Stowarzyszenia. Do nowego składu Zarządu została wybrana dr hab. Susi Ferfoglia, prof. UPJPII.

Gratulujemy!