Zmarł prof. Stanisław Grygiel, bliski przyjaciel Jana Pawła II, były wykładowca filozofii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie 20 II 2023. Informacja o uroczystościach pogrzebowych

20.02.2023 Pożegnania

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wyraża głęboki żal w związku ze śmiercią Profesora Stanisława Grygiela, bliskiego przyjaciela i współpracownika Jana Pawła II, byłego wykładowcy filozofii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Prof. Stanisław Grygiel zmarł w Rzymie w wieku 89 lat.

Stanisław Grygiel był profesorem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Urodził się w 1934 roku w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej. Studia filozoficzne ukończył na Papieskim Fakultecie Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie (1956), a studia filologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1961). Doktorat z filozofii uzyskał na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie (1965). Kierownikiem jego pracy doktorskiej był biskup Karol Wojtyła.

W latach 1966–1967 był stypendystą w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie w Louvain w Belgii, a w latach 1962–1980 redaktorem katolickiego miesięcznika „Znak” i wykładowcą filozofii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie (obecnie UPJPII).

W 1981 roku założył w Rzymie Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej przy Fundacji Jana Pawła II. Wykładał antropologię filozoficzną w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Przez ponad 20 lat wykładał filozofię człowieka w Papieskim Instytucie im. Jana Pawła II w Waszyngtonie. W latach 90. wykładał filozofię w Lugano w Szwajcarii.

Angażował się w rozwój inicjatyw związanych z tematyką rodzinną i małżeńską w rodzinnej archidiecezji krakowskiej. W ostatnich latach przyczynił się do zorganizowania i realizacji dwóch Międzynarodowych Kongresów dla Małżeństwa i Rodziny, które odbyły się w Krakowie w latach 2018 i 2022.

W wykładzie wygłoszonym podczas II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny (Kraków, 17–19.11.2022) prof. Stanisław Grygiel podkreślił, że punktem wyjścia w myśleniu o małżeństwie jest akt stworzenia kobiety i mężczyzny ukierunkowanych wzajemnie na siebie, a podejmowane obecnie próby modyfikacji tego związku to negacja Boga i reformowanie osoby człowieka.

Program uroczystości pogrzebowych śp. prof. Stanisława Grygiela

Śp. prof. Stanisław Grygiel zostanie pochowany w rodzinnych Zembrzycach. Msze św. pogrzebowe zostaną odprawione w Rzymie i Krakowie.

Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Stanisława Grygiela rozpoczną się w najbliższy czwartek, 23 lutego o godz. 15.00, Mszą św. w kościele Santa Maria in Traspontina w Rzymie. Następnie ciało zmarłego zostanie przewiezione do Krakowa, gdzie w niedzielę, 26 lutego o godzinie 14.00, zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa w kościele św. Jadwigi w Krakowie-Krowodrzy pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Bezpośrednio po niej zmarły Pan Profesor zostanie przewieziony do rodzinnych Zembrzyc, gdzie około godz. 16.30 trumna złożona zostanie w grobie na cmentarzu parafialnym. Rodzina zwraca się z prośbą do uczestników pogrzebu, aby zamiast tradycyjnych kwiatów, złożyć ofiarę na Domy Samotnej Matki Archidiecezji Krakowskiej.

źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej